logo fundusze

Blog

Analiza wykonana na potrzeby własne Krajowego Centrum Danych Otwartych przy pomocy autorskich narzędzi informatycznych do automatycznej analizy Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego (KCDO.pl)

Podziel się

Projekt mapowanie potencjału OZE w Polsce według zapisów przyzwalających na OZE w obowiązujących zapisów MPZP w latach 1999-2024
1. Cel:
Mapowanie potencjału obszarów przeznaczonych dla OZE na skalę krajową w ramach obowiązujących uchwałach Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) z lat od 1999 roku do 2024.
2. Data realizacji: lipiec 2024
3. Wykorzystane narzędzia:

3.1 Autorskie Narzedzie geo: EasyMPZP – automatycznie agreguje i przetwarza > 60 000 aktualnie obowiązujących uchwał Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego na terenie Polski. Narzędzie identyfikuje przeznaczenie MPZP, ze szczególnym uwzględnieniem OZE. 

3.2 Autorskie narzędzie geo:INFRA to ustawicznie rozwijany o nowe algorytmy oraz źródła danych innowacyjny produkt KCDO.pl do zautomatyzowanego selekcjonowania terenów dla różnych typów infrastruktury OZE jak lądowa energetyka wiatrowa, solarna, magazyny energii BESS. Selekcja odbywa się na bazie licznych (ponad 100) kryteriów specjalistycznych, geoprzestrzennych, glebowych, infrastrukturalnych, prawnych, które pozwalają selekcjonować tereny o pożądanych cechach, eliminować tereny z defektami , dzięki czemu otrzymujemy szybko informacje o potencjale lub jego braku dla OZE.
Kryteria selekcyjne analiz (do zdefiniowania numerycznego) lub jako element opisowy terenu. Możliwość zdefiniowania lub dodania jako warstwa opisowa ponad 100 kryteriów. Algorytmy geo:INFRA pracują na skalę całej Polski bazując na >100 milionach danych: geoprzestrzennych, prawnych, biznesowych.

Kompetencje: Zespół Data-Science i analityków danych, specjalistów GIS wraz z dedykowanym managerem projektu.

4. Rezultat użycia narzędzi geo:INFRA oraz geo:EasyMPZP:

Analiza z użyciem narzędzi geo:INFRA, geo:EasyMPZP pozwoliło na selekcje terenów OZE w skali całej Polski bazując na zapisach w obowiązujących aktach Miejscowych Planów zagospodarowania Przestrzennego, które dopuszczają odnawialne źródła energii. Specjaliści GIS wykonali weryfikację manualną próbki wyników.

5. Opis analizy:

Podstawowe elementy analizy obejmują:

  • specjaliści GIS wytworzyli słowników słów kluczowych używanych w aktach MPZP bazując na analizie aktów MPZP w 10 województwach. Zidentyfikowano słowa kluczowe, fraz kluczowe oraz symbole (Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) związanych z przeznaczeniem terenu dla odnawialnych źródeł energii.
  • dane numeryczne dla całego obszaru Polski opisujące  obszary przeznaczonych pod OZE w obowiązujących Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego
    • matematyczne podsumowanie dla każdej z gmin Polski prezentujące liczbę aktów MPZP wydanych w danym roku i przyzwalających na OZE.
    • Mapa MPZP przedstawiająca rok wprowadzenia uchwały dotyczącej OZE w MPZP
    • Wykorzystana warstwa danych: mpzp
    • Liczba przetworzonych danych: 64 651 aktów MPZP
    • Wielkość danych: 9.17 GB
    • Czas pobierania danych z bazy: 3 minuty
    • Czas przygotowania danych i wizualizacji: 10h
    • Wyzwania: identyfikacja pierwszego wprowadzenia uchwały mpzp w ramach danej gminy
    • Powierzchnia analizy:
      • 32 257 500 ha (cały obszar Polski)
      • Liczba gmin poddanych analizie: 2477

 

O firmie KCDO.pl i dane kontaktowe

Krajowe Centrum Danych Otwartych (KCDO.pl) to polska firma technologiczna z sektora Climate Tech. Lider na rynku analizy danych z otwartych źródeł dla branży OZE. Celem KCDO.pl jest wsparcie transformacji energetycznej w Polsce poprzez technologię opartą o data-science oraz zautomatyzowanie analizy i selekcji terenu dla OZE na bazie licznych kryteriów. Flagowe produkty KCDO.pl, które są ustawicznie rozwijane, to geo:INFRA do automatycznej selekcji terenów dla odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz EasyMPZP do automatycznej pracy z uchwałami i przeznaczeniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

KCDO.pl zostało nominowane do nagrody The Earthshot Prize 2024 (fundacja utworzona przez następcę brytyjskiego tronu Księcia Williama, której Laureaci są wyłaniani w pięciu kategoriach korespondujących z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

KCDO.pl zostało również nominowane w kategorii Impact Startups na Web Summit 2023 w Lizbonie – największej konferencji technologicznej w Europie.

Autorzy Opracowania:

  • Zespół Krajowego Centrum Danych Otwartych
  • Jakub Więckowski, Senior Analityk kierujący projektem
  • Joanna Kamyk Data Scientist
  • Mateusz Nowak Specjalista GIS oraz ds. produktów bazodanowych i przestrzennych
  • Aleksandra Malawska Specjalistka ds. GIS
  • Dr Małgorzata Bugajska CEO KCDO.pl
  • Patrycja Rodzińska-Szary Head of Product

Podziel się