logo fundusze

Blog

Data-Science i OZE. Jak technologia KCDO może przyspieszyć proces inwestycyjny? Wywiad z Panem Maciejem Drabkiem z firmy Naster S.A.

Podziel się

O zmieniającym się rynku energetycznym w Polsce, o konkurencji, wyścigu po działki, problemach z właścicielami działek, korzystaniu z rozwiązań technologicznych oferowanych przez firmy ClimateTech jak KCDO, a także o korzyściach wynikających z inwestowania w odnawialne źródła energii – opowiedział Pan Maciej Drabek, CFO oraz Członek Zarządu ds. Inwestycji i Rozwoju w firmie Naster S.A.

 

Krajowe Centrum Danych Otwartych (KCDO): W jakim obszarze branży energii odnawialnych działa firma Naster S.A. i co jest i będzie, w Pana opinii, szansą a co wyzwaniem w procesie realizacji inwestycji w najbliższych kilku latach?

Maciej Drabek, Naster SA: W branży OZE działamy od wielu lat obserwując jej ogromną dynamikę wzrostu.  Chcemy wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia, aby w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej, wdrażając nowoczesne rozwiązania. Rosnące zapotrzebowanie na energię i zmiana profilu jej produkcji stały się już faktem. Nie mamy innej możliwości, jak tylko skierować swoje działania na rozwój odnawialnych źródeł energii i wsparcie nowych technologii. Ma to swoje uzasadnienie zarówno w zakresie zmieniających się uwarunkowań środowiskowych, technicznych jak i ekonomicznych. Realizacja nowych inwestycji energetycznych musi następować sprawnie i zgodnie z potrzebami odbiorców. Jako przedsiębiorstwo musimy znaleźć balans pomiędzy rachunkiem ekonomicznym a panującymi realiami i reagować na następujące zmiany.

KCDO: Z pomocą technologii od KCDO przeprowadzili Państwo automatyczną analizę obszaru o powierzchni 10 000 ha w promieniu 7 km od wskazanego punktu w pobliżu miejscowości Kęty w województwie małopolskim. Analiza zaowocowało wskazaniem przez nasze algorytmy 6 spełniających wszystkie kryteria, niewydzierżawionych terenów inwestycyjnych w pobliżu Andrychowa. 

Które z licznych kryteriów które Państwo przyjęli do selekcji terenu (możliwych do wyboru było ponad 150) były dla Państwa najistotniejsze z punktu widzenia przyspieszenia decyzji o rozpoczęciu pracy z działkami lub rezygnacji z tego obszaru poszukiwań, gdyby terenów zgodnych z kryteriami nie wyselekcjonowano?

Maciej Drabek, Naster SA: Określiliśmy minimalną powierzchnię interesujących nas działek i odległość do najbliższego GPZ. Odrzuciliśmy tereny o wysokiej klasie gruntu, ponieważ ich wyłączenie z produkcji rolniczej mogłoby wiązać się z wydłużeniem procesu i wysokim kosztem zgody na wyłączenie z produkcji rolniczej. Ważnym elementem był też brak konfliktu przeznaczenia terenu w MPZP lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) z naszym zamierzeniem. Na ostateczną decyzję o podjęciu działań na konkretnym terenie wpływa bardzo wiele czynników. Inwestor w indywidualny sposób może modelować zakres analizy, aby zminimalizować występowanie ryzyka w danym projekcie.

KCDO: Algorytmy wyselekcjonowały w ciągu 2 dni 6 terenów inwestycyjnych, włącznie z weryfikacją statusu dzierżawy. Czy wynik analizy oraz dostarczone mapy, przyspieszyły Państwa pracę?

Maciej Drabek, Naster SA: Na wybór nieruchomości odpowiadających naszym oczekiwaniom ma wpływ wiele czynników, których weryfikacja wymaga znacznych nakładów pracy. Po wskazaniu orientacyjnej lokalizacji inwestycji, analizie należy poddać zarówno uwarunkowania środowiskowe, terenowe, własnościowe, zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, klasę bonitacyjną gruntów czy istniejącą infrastrukturę. Wszystko to wymaga czasu i środków finansowych. Zautomatyzowana analiza nieruchomości bardzo przyspiesza kolejne etapy tego skomplikowanego procesu inwestycyjnego. 

KCDO: Przed przystąpieniem do analizy terenu wokół Andrychowa, przeprowadzaliśmy dla Państwa darmową analizę testową w miejscowości Doleck w gminie Nowy Kawęczyn. Poprosili nas Państwo wówczas m.in. o audyt działek, których właściciele oferowali je w celu dalszej dzierżawy. Nasze algorytmy odrzuciły działki z uwagi m.in. na kwestie prawne związane z bliskością form ochrony przyrody, terenami zalewowymi czy znacznym udziałem kl. III na działkach. 

Czy jest to częsta sytuacja, że właściciele działek oferują teren, który nie spełniają prawnych czy geoprzestrzennych wymogów inwestycyjnych i tym samym marnują czas inwestora?

Maciej Drabek, Naster SA: Każda branża, również związana z odnawialnymi źródłami energii cechuje się wzrostem konkurencji ze strony innych podmiotów, powstaje coraz więcej nowych farm fotowoltaicznych. Nieruchomości o wysokich walorach przydatności dla OZE trudno pozyskać zarówno z przyczyn technicznych, formalnych czy też finansowych, dlatego każdy przypadek propozycji współpracy ze strony właściciela, należałoby dokładnie przeanalizować przed jego odrzuceniem. Takie sytuacje, o które Pani pyta niestety się zdarzają, ludzie próbują wykorzystać fakt, że rynek jest rozgrzany i oferują tereny, które nie spełniają żadnych kryteriów pod budowę farmy. W tej działalności kluczową kwestią jest sprawność i efektywność kosztowa poszukiwania terenów, a narzędzie jakim jest analiza KCDO zdecydowanie przyśpiesza pierwszy etap selekcji gruntów. 

KCDO: Jak Pan ocenia współpracę z KCDO? Czy może Pan polecić nasze usługi po wykonaniu dotychczasowych analiz? 

Maciej Drabek, Naster SA: Nasza firma stawia sobie nowe wyzwania, korzystamy z nowoczesnych narzędzi, które wspomagają rozwój, usprawniają procesy decyzyjne, pozwalają na wprowadzenie realnych oszczędności. Współpraca z KCDO jest potwierdzeniem naszego podejścia do prowadzenia biznesu. Analiza nieruchomości została przeprowadzona sprawnie i zgodnie z podanymi wytycznymi, co pomogło nam uniknąć sporo żmudnej pracy na etapie przygotowania projektu. 

 

KCDO: Dziękujemy za rozmowę.

O firmie Naster SA

Firma Naster z siedzibą w Bielsku-Białej powstała w 2010 roku i zajmuje się sprzedażą energii i gazu oraz produktów OZE dla biznesu i klientów detalicznych. Dzięki dogłębnej znajomości produktów dostępnych na rynku energetycznym służy profesjonalnym doradztwem w zakresie wyszukiwania najlepszych rozwiązań dla firm, rolnictwa i klientów indywidualnych. Każdy projekt traktowany jest indywidualnie by spełnić wszelakie oczekiwania i potrzeby klientów. Ponadto firma rozwija własne projekty farm PV.

Naster oferuje szeroki zakres produktów i usług dających realne oszczędności dla domu i firmy: fotowoltaika: na dachu, na gruncie, na elewacji (BIPV), wiaty fotowoltaiczne (carporty), pompy ciepła, magazyny energii, ładowarki.

Więcej o Naster S.A. : https://www.naster.pl/

O KCDO, Krajowym Centrum Danych Otwartych

Polska firma technologiczna z sektora Climate Tech specjalizująca się w automatycznej analizie danych z otwartych źródeł dla branży OZE.

KCDO opracowało innowacyjny produkt dedykowany branży Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), który umożliwia szybką i automatyczną weryfikację potencjału terenów pod różnego rodzaju infrastrukturę związane z OZE. Produkt ten jest wszechstronny, pozwalając na analizę potencjału terenów pod farmy wiatrowe, farmy słoneczne, instalacje hybrydowe, produkcję zielonego wodoru, a także magazyny energii (BESS). Jego działanie opiera się na uwzględnieniu ponad 150 kryteriów definiowanych przez klienta, istotnych dla konkretnego projektu związanej z energią odnawialną. Ponadto, produkt ten może być używany do analizy potencjału terenów na różnych skalach, od gminy i województw, aż po obszar Polski. Rezultatem selekcji są tereny o pożądanej charakterystyce (pomagamy skonfigurować > 150 parametrów, aby uzyskać najlepsze rezultaty), przeznaczeniu działek w MPZP/Studium, jak też charakterystyce prawnej jak typ własności, czy status dzierżawy.Dzięki temu narzędziu inwestorzy i projektanci OZE mogą szybko i efektywnie oceniać potencjał terenów pod różne projekty związane z energią odnawialną, co przyspiesza proces planowania i realizacji takich infrastruktur.

Podziel się